Карикатури УПА 1940—1950-х років: росія грабує і вбиває українців, СРСР — тюрма народів, боротьба проти Сталіна та Гітлера.
Історія в 15 ілюстраціях-мемах
Оскільки відкриту агітацію на кшталт мітингів проводити було неможливо, інформаційний відділ УПА зосередився на друку. Причому не лише листівок і плакатів, а й повноцінних книжок, газет, брошур та журналів. Тільки за період 1941—1953 років у підпіллі було видруковано близько 800 різних повноформатних видань. На фото: обкладинка гумористичного часопису «Український Перець» 1945 року. УПА, як і свого часу УНР, доводилось воювати на кілька фронтів. Цього разу, окрім більшовиків, ще й із нацистською Німеччиною. На фото: карикатура із зображенням Сталіна та Гітлера на шибениці із часопису «Український Перець» 1945 року.
У друкарнях УПА видавали сотні різнопланових за тематикою листівок, адресованих різним прошаркам населення. На фото: листівка для селян із закликом опиратися встановленню колгоспів в Україні, кінець 1940 — початок 1950-х років.
Листівки-карикатури, що зображували правдиві реалії радянського режиму, були особливо популярні. На фото: карикатура на «добровільні» більшовицькі вибори, кінець 1940 — початок 1950-х років.
Найвідомішим художником УПА був Ніл Хасевич. На нього довго полювали загони НКВС, і зрештою вони його вбили в 1952 році. Однак частину його творчого спадку все ж вдалося зберегти. На фото: карикатура Хасевича «Що вивозять з України в росію», 1949 рік.
На фото: карикатура Хасевича «Що привозять в Україну з росії», 1949 рік.
Листівки УПА розповсюджувалися не лише на Західній, а й серед жителів Центральної, Південної та навіть Східної України. На фото: карикатура Ніла Хасевича кінця 1940 — початку 1950-х років.
Із 1943 року почали з’являтись листівки мовами поневолених більшовиками народів із закликом повстати проти кремля. На фото: листівка Ніла Хасевича «СРСР — тюрма народів» кінця 1949 року.
Інформаційний відділ УПА старався виявляти підрозділи Червоної армії, де солдати були невдоволені поведінкою своїх командирів, і намагався діяти методами контрпропаганди. Доходило до того, що червоноармійцям непомітно підкидали в кишені листівки УПА. На фото: листівка-карикатура із закликом до червоноармійців повстати проти кремля, 1949 рік.
Листівки УПА розповсюджували серед робітників, інтелігенції та навіть серед піонерів і комсомольців. Бувало й таке, що їх потай вклеювали в більшовицькі книжки, газети та іншу пропагандистську літературу. На фото: листівка-карикатура Ніла Хасевича 1951 року.
На фото: листівка-карикатура одного з учнів Ніла Хасевича «Робітники в СРСР працюють під примусом» 1949 року.
На фото: листівка-карикатура одного з учнів Ніла Хасевича «Інтелігенти в СРСР працюють під диктатом» 1949 року.
На фото: карикатура одного з учнів Ніла Хасевича на «сталінську» конституцію СРСР 1936 року, що проголошувала демократичні права та свободи, які фактично не виконувались, 1949 рік.
На фото: карикатура Ніла Хасевича на скасування смертної кари в СРСР у 1947 році. Олівцем дописані примітки Хасевича, «Зот» — це один з його псевдо, «Свирид» — псевдо його учня.
Зупинити масовий випуск і розповсюдження контрпропагандистської літератури УПА радянським спецслужбам вдалося лише в середині 1950-х років, проте окремі екземпляри брошур і листівок з’являлися ще до середини 1960-х років. На фото: листівка УПА 1950-х років.
9 серпня 2022